09123206063
info@bekhan.com

کتاب در گردش

Book Crossing یا کتاب در گردش سنت جالبی است. اگر به کارکرد کتاب توجه کرده باشید، حتماً تایید میکنید که حداکثر بهرهبرداری از یک کتاب وقتی حاصل میشود که دست به دست بین افراد کتابخوان و علاقمند بچرخد. پس جای واقعی کتاب توی کتابخانه یا روی میز کار نیست. در یک چنین جاهایی فقط گرد زمان روی کتابها مینشیند و آنها کمترین ارزش ممکن را خواهند داشت. پس شاید یک ایده این باشد که کتابهایمان را به گردش بیاندازیم. Book Crossing یعنی همین به گردش انداختن کتابها و به همین جهت گروهی اصرار دارند که این سنت فرهنگی را کتاب در گردش بنامند. ما نیز همین نام را برگزیدهایم چون بر این باوریم که نفس عمل بیش از نامی که بدان اطلاق میشود اهمیت دارد. بعلاوه این که اطلاق اسامی مختلف و متنوع به یک موضوع واحد، معمولاً جز ایجاد سردرگمی و تشتت، ثمره دیگری در بر نخواهد داشت. این سنت، ارزشمند، سطح بالا و مدرن یک وب سایت بینالمللی و پیشرو هم دارد که میتوانید آن را اینجا (www.BookCrossing.com) مشاهد کنید. طبق آمار این سایت، در جهان حدود 5/1 میلیون نفر علاقمند در این زمینه فعال هستند و قریب به 2/11 میلیون جلد کتاب را در بیش از 130 کشور دنیا دست به دست میچرخانند. در بین کشورهای جهان هم 10 کشوری که بیشترین حجم کتاب در گردش و افراد فعال در این حوزه را دارند عبارتند از:

آمریکا ۲۹%
آلمان ۱۶%
انگلیس ۱۳%
هلند ۱۱%
فنلاند ۱۰%
کانادا ۸%
استرالیا ۵%
فرانسه ۴%
پرتغال ۳%
اسپانیا ۱%

در ایران و در سالهای اخیر نیز افراد علاقمندی در این زمینه دست به اقدام زدهاند که نتیجه کار آنها را میتوانید در www.KetabeMosafer.com و BookCrossing.Blogfa.com مشاهده کنید. از شما که به حوزه کتاب و فرهنگ اهمیت میدهید تقاضا داریم که با مشارکت در فعالیت این عزیزان و نیز فعالیت مشابهی که ما در "بخوان" در حال انجام آن هستیم، به توسعه فرهنگ کتابخوانی در کشور کمک کنید. هدف همه این آدمها و کارها ارتباط دادن انسانها از طریق کتاب و مطالعه آن و تبدیل کردن جهان به یک کتابخانه بزرگ و آزاد است. اطلاعات بیشتر در این ارتباط را میتوانید در اینجا یا اینجا ببینید. ما هم در "بخوان" سنت کتاب در گردش را میپسندیم و مایلیم به کمک اعضای سایت خود این فرهنگ را ترویج کرده و ارتقا بخشیم. شما میتوانید هنگام خرید کتاب از "بخوان" برای آن کد کتاب در گردش درخواست کنید. در این صورت همراه کتاب، برچسبی برای شما ارسال میگردد که حاوی کد کتاب در گردش بوده و شما میتوانید آن را روی یکی از صفحات کتاب خود بچسبانید. چنانچه پس از مطالعه کتاب، آن را به گردش بیاندازید، نفر بعدی که آن را مطالعه میکند میتواند نام، نام خانوادگی، نام شهر یا محلی که خواندن کتاب مزبور را در آنجا تمام کرده است و تاریخ پایان مطالعه آن کتاب را بر روی این برچسب اضافه کند و حتی اگر کمی علاقمندتر بود، با عضویت در سایت "بخوان" و وارد کردن کد کتاب در گردش در این سایت، اطلاعات روی این برچسب را از جایی که باقی است روی سایت تکمیل نماید. به این ترتیب شما میتوانید سیر گردش کتاب خود را در اقصا نقاط کشور و حتی جهان دنبال کنید. سایت "بخوان" دراولین روز کاری هر ماه از بین اعضایی که در طی سه ماه قبل از آن کتابی را از این سایت خریداری کرده و به گردش انداختهاند و حداقل سه گردش برای آن کتاب ثبت شده است، به قید قرعه به یک نفر مبلغ پنج میلیون ریال جایزه نقدی اعطا میکند.
به منظور شرکت در قرعهکشی، خریدار کتاب در گردش حتماً باید عضو سایت بوده و شماره تلفن همراه و نیز شماره کارت بانکی خود را در پروفایل کاربریاش تکمیل کرده باشد. اعضایی که برنده جایزه نقدی کتاب در گردش شده باشند، با درج نام، نام خانوادگی، مشخصات کتاب و تصویر کاربر (در صورت تمایل وی) در سایت "بخوان" معرفی خواهند شد. جایزه نقدی این گروه از اعضا طی روز قرعهکشی (اولین روز کاری هر ماه) به حساب آنها واریز خواهد شد. علاوه بر این "بخوان" در پایان هر سال و در آخرین روز کاری سال شمسی، به عضوی از سایت که بیشترین کتاب در گردش را داشته باشد و بیشترین گردش برای مجموع این کتابها در سایت ثبت شده باشد، به قید قرعه مبلغ ده میلیون ریال جایزه نقدی پرداخت خواهد نمود. این عضو خوش شانس و فعال "بخوان" نیز طی همان روز در سایت معرفی و مبلغ جایزه در همان روز به حساب ایشان واریز خواهد گردید.